NRD Начало
Четвъртък, 26 Декември 2024
Начало Цветни аспекти Провокативният Маурицио Кателан влезе в историята на изкуството с банан за 6,5 милиона долара
4442
Цветни аспекти

Провокативният Маурицио Кателан влезе в историята на изкуството с банан за 6,5 милиона долара

Концептуалистът Маурицио Кателан влезе в историята на изкуството, след като миналата седмица неговото произведение „Комик“, представляващо банан, залепен на стена със сребристо тиксо, беше купено за 6,2 милиона долара на търг на „Сотбис“ в Ню Йорк. Според Кателан творбата предизвиква хората да оценят истинската стойност на изкуството. „Това е провокация, която ни кани да разсъждаваме върху стойността на изкуството и динамиката на пазара на предмети на изкуството, като ни подтиква да поставим под въпрос какво казва това произведение за нас като зрители“, каза Кателан пред италианския всекидневник „Република“. Новият собственик на „Комик“ е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун - основател на платформата за криптовалути "Трон" (Tron)

| 30 Ноември 2024, 15:30 ч.
Провокативният Маурицио Кателан влезе в историята на изкуството с банан за 6,5 милиона долара
Провокативният Маурицио Кателан влезе в историята на изкуството с банан за 6,5 милиона долара
Снимка © AP Photo / Jocelyn Noveck

Концептуалистът Маурицио Кателан влезе в историята на изкуството, след като миналата седмица неговото произведение „Комик“, представляващо банан, залепен на стена със сребристо тиксо, беше купено за 6,2 милиона долара на търг на „Сотбис“ в Ню Йорк.

Проектът за програма и бюджетът за организирането на 64-то издание на международния фестивал "Мартенски музикални дни" през идната година бяха утвърдени по време на днешното заседание на Общинския съвет в Русе.

Общият бюджет за фестивала е 327 000 лв., от които 263 629 лв. са предназначени за възнаграждения и пътни разходи на артистите. Разходите за организационно-техническа подкрепа, включително настаняване, реклама и транспорт, са 62 900 лв.

Заместник-кметът Енчо Енчев очерта основните акценти за предстоящото събитие. 

"Програмата на фестивала през 2025 година предлага 29 събития, от които 23 концерта и шест изложби, музика в широкия диапазон от ренесанса и барока до съвременната музика и джаза, елитни артисти, ансамбли и оркестри от 16 държави от три континента. Сред гостите на фестивала са изпълнители като цигуларят Гидон Кремер, кларинетистът Пабло Ба

Изложба живопис и скулптура „Красива България“ на художникът Тодор Деков ще бъде открита на първи октомври в Регионална библиотека „Гео Милев“, съобщиха от културната институция.

Художникът, сценограф и карикатурист за поредна година ще представи сътвореното от него в балканското село Дълги Дел, където живее.

Тодор Деков е добре познат не само в Монтана. Той е автор на 39 сценографии за постановки в драматичните театри в Монтана, Враца, София, Варна, Търговище и над 150 детски и куклени сценографии.

Има над 20 самостоятелни изложби и множество участия в общи художествени изложби, международни фестивали на шаржове и карикатури в страната и чужбина. Отличен е с награди от художествени форуми в Габрово, Благоевград, Враца, Монтана и др.

Носител е на Почетната значка и Почетния знак на Община Монтана, припомниха от Регионална библиот

Театралната постановка „Не бях аз“, която е продължение на филма „Вчера“, ще бъде представена пред самоковската публика на 30 септември, в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“, съобщиха от екипа на културната институция. 

Постановката разказва историята на главните герои Иван (Христо Шопов) и Дана. Те се срещат тридесет и пет години по-късно, в същото училище, в което някога са учили. 

Тази среща е желана и от двамата, но отлагана с години, а сега съдбата ги събира отново, за да им даде шанс да се изправят един пред друг, да изрекат премълчаното и да разберат този таен с години копнеж дали е истина все още или е привилегия само на младостта, казват организаторите.

Автор е Владо Даверов, а режисьор - Лиза Шопова. Сценографията е на Анелия Райкова, музиката е на Кирил Маричков. 

Уредниците от Художествената галерия в Смолян откриха днес обща изложба в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата.

Експозицията е деветата подред тяхна инициатива, която се представя в началото на новия творчески сезон. Тази година те представят 36 рисунки, графики и живописни платна. 

Творбите на художниците Ангел Консулов, Асен Трампов, Борис Кисьов, Георги Стойков, Иван Пеев, Илия Кисьов, Петър Пиронков и Стефан Данчев бяха представени от директора на Художествената галерия Иван Пеев. Той направи кратка ретроспекция на дейността на галерията през тази година. 

Септември винаги е зареден с особена енергия. Авторите са хора, които влагат сърце и душа, за да опазват едно огромно богатство в Художествената галерия. Самите те са различни не само като възраст, но и като творческо амплоа и се радвам, че независимо от трудностите

Музикалният спектакъл „Чудото на Витлеем“ ще бъде представен на 15 декември в кино „Люмиер“, съобщават организаторите.

Общо 55 хористи, 11 изпълнители на музикални инструменти и четирима оперни певци ще участват в представлението, диригент ще е Нели Трошева.

„Чудото на Витлеем“ ще бъде в изпълнение на българската хорова капела „Георги Робев“, струнният оркестър Classical Team Sofia с концертмайстор и солист Кристина Цанова, оперните певци Гиргина Гиргинова, Васил Антов, Владимир Попов, Георги Петков и пианистката Благовеста Венкова.

По време на спектакъла ще бъде разказана завладяваща коледна история с щастлив край на фона на музика от Вивалди, Хендел, Чесноков и Добри Христов, посочват организаторите.

Според Кателан творбата предизвиква хората да оценят истинската стойност на изкуството.

„Това е провокация, която ни кани да разсъждаваме върху стойността на изкуството и динамиката на пазара на предмети на изкуството, като ни подтиква да поставим под въпрос какво казва това произведение за нас като зрители“, каза Кателан пред италианския всекидневник „Република“.

Новият собственик на „Комик“ е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун - основател на платформата за криптовалути "Трон" (Tron). Вчера Сун изяде банана пред журналисти, както беше предупредил. Той обяви, че това е най-вкусният банан в живота му. Самата творба се продава с подробни инструкции как да се сменя плодът на около 10 дни и съпътстващо тиксо. 

Макар и Джъстин Сун да плати милиони за банан и тиксо, той не е единствен собственик на концепцията. Творбата има още две копия. 

Еманюел Перотeн - френският търговец, който работи с Кателан повече от 30 години, казва, че огромната цена на „Комикът“ е постигната, защото творбата „вече е оформила нашата епоха и ще продължи да вдъхновява дебати и размисли много години, което е отличителен белег на всяко значимо художествено начинание“. Той е убеден, че пътуването на банана „далеч не е приключило“.

Праз Мишел - един от основателите на "Фюджийс", заведе дело срещу звездата на триото Лорин Хил за измама и нарушаване на договор, след като легендарната хип-хоп група отмени голяма част от турнето си, отбелязващо събирането й, предаде АФП.       В жалбата си, подадена в съда в Манхатън, Мишел обвинява известната певица, че е злоупотребила с финансите на групата и едностранно е поела контрола върху нея, и в частност е отказала предложение за пет милиона долара за участие в американския фестивал Коачела.       Праз Мишел също така обвинява Лорин Хил, че "хронично закъснява" за концерти и че е отменила част от турнето им, започнало през 2023 г. в чест на славните дни на триото през 90-те години на миналия век. 

Лорин Хил, Праз Мишел и Уайклеф Жан се радват на голям успех с хип-хоп албума с реге привкус The Score (1996), който включва х

Хаваши представя в България шоу в стил „Лас Вегас“, наречена Havasi Symphonic Show.

„На 21 декември унгарският пианист и композитор ще излезе на сцената на зала 1 на НДК с два концерта в един, които ще разпалят въображението и ще докоснат душата на публиката“, коментират организаторите от „Бг саунд стейдж“.

Припомнят, че артистът посещава страната ни за четвърти път.

„Havasi Symphonic Show не е просто концерт – това е грандиозно съчетание на музика, емоция и артистичност, което пленява милиони зрители по целия свят.

От разпродадени зали от Ню Йорк, Лондон и Берлин до Orchard Hall в Токио и операта в Сидни, Хаваши предефинира разбирането за пиано концерт. Сега е ред на България отново да изпита тази магия&l

Боян Михайлов представя албум с неиздавани досега песни на своята майка Ваня Костова 20 години след създаването на дуета им. Петнадесетте произведения в „Ангели сред нас“ изцяло по музика и аранжимент на композитора Валери Костов, съобщават от екипа на Михайлов.

По думите им творбите в селекцията са вдъхновени от духовните и християнски теми, които вълнуват Ваня Костова през целия живот. Пет от тях са в дует с Боян Михайлов. Сред авторите на текстовете на песните са Валери Петров, Надежда Захариева, Борис Христов, Димитър Христов, Пейо Панталеев, Пламен Бочев, Тоня Борисова.

Песента „Ангели сред нас“, която дава името на албума, е творбата с най-дълго създаван текст, разказва Боян Михайлов. „Мога да кажа, че текстът е писан над 40 години. Песента е създадена от отделни фрази, мисли и преживявания на моята майка, които съм чувал още като ма

Изложба на Карло Вендо бе открита тази вечер в Плевен, в Арт центъра в Градската градина. Тя съдържа 80 картини и е по повод 80-ата годишнина на художника. 

Експозицията не е ретроспективна. Всички картини в нея са нарисувани от Карло през тази година, отбеляза при откриването кураторът Светла Тончева. Той е подготвил още два пъти по толкова и можем да направим поне още две изложби с негови творби, допълни тя. 

Представени са платна с дунавски пейзажи, натюрморти, портрети. Днес толкова години след неговото детство великата, мистичната, емблематичната река остава в творчеството му и затова спокойно можем да го наречем художникът на беленския Дунав, подчерта Тончева.

Като познавач на творчеството на Карло Вендо тя разказа и за другата голяма любов, която присъства в творбите му – Балкана, който го привлича с един друг вид красота. 

&

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП. 

Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс".

Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс".

"Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".

"Това е нещо, което се опитвам да направя от дълго време", казва Лоран Бузеро, френско-американският режисьор, който се запознава с петкратния носител на "Оскар" преди 30 години, по време на един от многото филми на Спилбърг.

"Той винаги

Инсталацията „Комик“ разбуни духовете още когато беше представена на изложението „Арт Базел“ в Маями Бийч през 2019 г. Тогава трите издания на творбата бяха продадени за суми между 120 000 и 150 000 долара всяко, което накара „Ню Йорк пост“ да изригне: „Банани! Светът на изкуството е полудял“. Коментарът на вестника към сегашната продажба беше „Кой се смее сега“.

Представянето на „Комик“ на изложение е ключово за известността му. Там го виждат хиляди хора, за разлика от частна галерия.  Малко след като дебютира на изложението в Маями, пърформанс артистът Дейвид Датуна (Дейтуна) допринася за славата му като го сваля от стената и изяжда. След това изпълнението му е повторено и в Сеул от студент. 

Кателан е може би най-известен със 18-каратовата напълно функционираща златна тоалетна, наречена „Америка“, инсталирана в „Гугенхайм“ през 2016 г. Произвeдението, оценено на около 5 до 6 милиона долара, отново влезе в новините през 2019 г. когато беше откраднато от британското имение Бленхайм, където беше изложено. 

Самият Кателан не се определя нито като художник, нито като скулптор.  Неговата специалност е провокирането на въображението, изкуството на концептуалната шега. Инсталацията „Комик“ е характерна за работата му. Реалистична восъчна статуя в реален размер на папа Йоан Павел II, повален от метеор в „Ла Нона Ора“ (Деветият час), например, е със затворени очи във вечен сън. Модел с детски размер на Хитлер, коленичил в молитва, е наречен „Той“. През 1999 г. Кателан залепва с тиксо своя дилър Масимо де Карло на стената за откриването на изложбата му „Перфектен ден“. За творбата „Новеченто“ от 1997 г., Кателан окачва препариран кон на бароков таван. „Ние сме революцията“ от 2000 г. се състои от миниатюрна кукла с образа на художника, окачена на закачалка за дрехи. „Неделя" представлява 64 позлатени панела с вдлъбнатини от изстрели.  Във всяка една от тези творби Кателан показва нестандартен предмет, превръща го в нещо мрачно хумористично и предизвиква към размисъл. През пролетта той нарисува чифт боси стъпала - мръсни и наранени, на стената на венецианския женски затвор на остров Джудека за представянето на Ватикана на Венецианското биенале.

Роденият в Падуа през 1960 г., Маурицио Кателан е един от най-популярните и противоречиви художници в съвременното изкуство. Творбите му са непочтителен коментар за изкуството и институциите. Той използва провокативно материали, предмети и жестове, поставени в галерийни контексти. Така предизвиква ангажираност. Международна известност придобива, когато излага La nona ora (Деветият час) през 1999 г. на Изложението на изкуството в Базел. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи и ...
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Дъждът в Ловеч не спря на Рождество Христово коледарите да огласят централната част на града с празнични наричания и коледарски песни. Първата им спирка бе при своеобразния домаки ...
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Когато се превъплътиш в ролята на Дядо Коледа, получаваш стократно повече радост от тази радост, която излъчват децата. Това казва в интервю професионалният актьор от Хасково Янко ...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници във великотърновското Ново село. В приказното пространство, в което са превърнали къщата си семейство ...
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“. Експозицията е показана в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата (КДК ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек. Улиците на града са буквално „превзети” от надиграващите се коледарските групи и ...
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Дъждът в Ловеч не спря на Рождество Христово коледарите да огласят централната част на града с празнични наричания и коледарски песни. Първата им спирка бе при своеобразния домаки ...
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Когато се превъплътиш в ролята на Дядо Коледа, получаваш стократно повече радост от тази радост, която излъчват децата. Това казва в интервю професионалният актьор от Хасково Янко ...
Тази година Ханука започва на Коледа, което е календарна рядкост
Ханука - осемдневният празник на светлината в юдаизма, тази година започва на Коледа, което се е случвало само четири пъти от 1900 г. насам, съобщава Асошиейтед прес. Защо Ха ...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници във великотърновското Ново село. В приказното пространство, в което са превърнали къщата си семейство ...
Тикер в 13:00 ч.
Днес, на Коледа, земята в Ямбол отново се тресе под ритъма на мъжкия коледарски ...
Начало Цветни аспекти
4442
Цветни аспекти

Провокативният Маурицио Кателан влезе в историята на изкуството с банан за 6,5 милиона долара

Според Кателан творбата предизвиква хората да оценят истинската стойност на изкуството.„Това е провокация, която ни кани да разсъждаваме върху стойността на изкуството и динамиката на пазара на предмети на изкуството, като ни подтиква да поставим под въпрос какво казва това произведение за нас като зрители“, каза Кателан пред италианския всекидневник „Република“.

| 30 Ноември 2024, 15:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Провокативният Маурицио Кателан влезе в историята на изкуството с банан за 6,5 милиона долара
Провокативният Маурицио Кателан влезе в историята на изкуството с банан за 6,5 милиона долара
Снимка © AP Photo / Jocelyn Noveck

Концептуалистът Маурицио Кателан влезе в историята на изкуството, след като миналата седмица неговото произведение „Комик“, представляващо банан, залепен на стена със сребристо тиксо, беше купено за 6,2 милиона долара на търг на „Сотбис“ в Ню Йорк.

Според Кателан творбата предизвиква хората да оценят истинската стойност на изкуството.

Проектът за програма и бюджетът за организирането на 64-то издание на международния фестивал "Мартенски музикални дни" през идната година бяха утвърдени по време на днешното заседание на Общинския съвет в Русе.

Общият бюджет за фестивала е 327 000 лв., от които 263 629 лв. са предназначени за възнаграждения и пътни разходи на артистите. Разходите за организационно-техническа подкрепа, включително настаняване, реклама и транспорт, са 62 900 лв.

Заместник-кметът Енчо Енчев очерта основните акценти за предстоящото събитие. 

"Програмата на фестивала през 2025 година предлага 29 събития, от които 23 концерта и шест изложби, музика в широкия диапазон от ренесанса и барока до съвременната музика и джаза, елитни артисти, ансамбли и оркестри от 16 държави от три континента. Сред гостите на фестивала са изпълнители като цигуларят Гидон Кремер, кларинетистът Пабло Ба

Изложба живопис и скулптура „Красива България“ на художникът Тодор Деков ще бъде открита на първи октомври в Регионална библиотека „Гео Милев“, съобщиха от културната институция.

Художникът, сценограф и карикатурист за поредна година ще представи сътвореното от него в балканското село Дълги Дел, където живее.

Тодор Деков е добре познат не само в Монтана. Той е автор на 39 сценографии за постановки в драматичните театри в Монтана, Враца, София, Варна, Търговище и над 150 детски и куклени сценографии.

Има над 20 самостоятелни изложби и множество участия в общи художествени изложби, международни фестивали на шаржове и карикатури в страната и чужбина. Отличен е с награди от художествени форуми в Габрово, Благоевград, Враца, Монтана и др.

Носител е на Почетната значка и Почетния знак на Община Монтана, припомниха от Регионална библиот

Театралната постановка „Не бях аз“, която е продължение на филма „Вчера“, ще бъде представена пред самоковската публика на 30 септември, в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“, съобщиха от екипа на културната институция. 

Постановката разказва историята на главните герои Иван (Христо Шопов) и Дана. Те се срещат тридесет и пет години по-късно, в същото училище, в което някога са учили. 

Тази среща е желана и от двамата, но отлагана с години, а сега съдбата ги събира отново, за да им даде шанс да се изправят един пред друг, да изрекат премълчаното и да разберат този таен с години копнеж дали е истина все още или е привилегия само на младостта, казват организаторите.

Автор е Владо Даверов, а режисьор - Лиза Шопова. Сценографията е на Анелия Райкова, музиката е на Кирил Маричков. 

Уредниците от Художествената галерия в Смолян откриха днес обща изложба в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата.

Експозицията е деветата подред тяхна инициатива, която се представя в началото на новия творчески сезон. Тази година те представят 36 рисунки, графики и живописни платна. 

Творбите на художниците Ангел Консулов, Асен Трампов, Борис Кисьов, Георги Стойков, Иван Пеев, Илия Кисьов, Петър Пиронков и Стефан Данчев бяха представени от директора на Художествената галерия Иван Пеев. Той направи кратка ретроспекция на дейността на галерията през тази година. 

Септември винаги е зареден с особена енергия. Авторите са хора, които влагат сърце и душа, за да опазват едно огромно богатство в Художествената галерия. Самите те са различни не само като възраст, но и като творческо амплоа и се радвам, че независимо от трудностите

Музикалният спектакъл „Чудото на Витлеем“ ще бъде представен на 15 декември в кино „Люмиер“, съобщават организаторите.

Общо 55 хористи, 11 изпълнители на музикални инструменти и четирима оперни певци ще участват в представлението, диригент ще е Нели Трошева.

„Чудото на Витлеем“ ще бъде в изпълнение на българската хорова капела „Георги Робев“, струнният оркестър Classical Team Sofia с концертмайстор и солист Кристина Цанова, оперните певци Гиргина Гиргинова, Васил Антов, Владимир Попов, Георги Петков и пианистката Благовеста Венкова.

По време на спектакъла ще бъде разказана завладяваща коледна история с щастлив край на фона на музика от Вивалди, Хендел, Чесноков и Добри Христов, посочват организаторите.

„Това е провокация, която ни кани да разсъждаваме върху стойността на изкуството и динамиката на пазара на предмети на изкуството, като ни подтиква да поставим под въпрос какво казва това произведение за нас като зрители“, каза Кателан пред италианския всекидневник „Република“.

Новият собственик на „Комик“ е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун - основател на платформата за криптовалути "Трон" (Tron). Вчера Сун изяде банана пред журналисти, както беше предупредил. Той обяви, че това е най-вкусният банан в живота му. Самата творба се продава с подробни инструкции как да се сменя плодът на около 10 дни и съпътстващо тиксо. 

Праз Мишел - един от основателите на "Фюджийс", заведе дело срещу звездата на триото Лорин Хил за измама и нарушаване на договор, след като легендарната хип-хоп група отмени голяма част от турнето си, отбелязващо събирането й, предаде АФП.       В жалбата си, подадена в съда в Манхатън, Мишел обвинява известната певица, че е злоупотребила с финансите на групата и едностранно е поела контрола върху нея, и в частност е отказала предложение за пет милиона долара за участие в американския фестивал Коачела.       Праз Мишел също така обвинява Лорин Хил, че "хронично закъснява" за концерти и че е отменила част от турнето им, започнало през 2023 г. в чест на славните дни на триото през 90-те години на миналия век. 

Лорин Хил, Праз Мишел и Уайклеф Жан се радват на голям успех с хип-хоп албума с реге привкус The Score (1996), който включва х

Хаваши представя в България шоу в стил „Лас Вегас“, наречена Havasi Symphonic Show.

„На 21 декември унгарският пианист и композитор ще излезе на сцената на зала 1 на НДК с два концерта в един, които ще разпалят въображението и ще докоснат душата на публиката“, коментират организаторите от „Бг саунд стейдж“.

Припомнят, че артистът посещава страната ни за четвърти път.

„Havasi Symphonic Show не е просто концерт – това е грандиозно съчетание на музика, емоция и артистичност, което пленява милиони зрители по целия свят.

От разпродадени зали от Ню Йорк, Лондон и Берлин до Orchard Hall в Токио и операта в Сидни, Хаваши предефинира разбирането за пиано концерт. Сега е ред на България отново да изпита тази магия&l

Боян Михайлов представя албум с неиздавани досега песни на своята майка Ваня Костова 20 години след създаването на дуета им. Петнадесетте произведения в „Ангели сред нас“ изцяло по музика и аранжимент на композитора Валери Костов, съобщават от екипа на Михайлов.

По думите им творбите в селекцията са вдъхновени от духовните и християнски теми, които вълнуват Ваня Костова през целия живот. Пет от тях са в дует с Боян Михайлов. Сред авторите на текстовете на песните са Валери Петров, Надежда Захариева, Борис Христов, Димитър Христов, Пейо Панталеев, Пламен Бочев, Тоня Борисова.

Песента „Ангели сред нас“, която дава името на албума, е творбата с най-дълго създаван текст, разказва Боян Михайлов. „Мога да кажа, че текстът е писан над 40 години. Песента е създадена от отделни фрази, мисли и преживявания на моята майка, които съм чувал още като ма

Изложба на Карло Вендо бе открита тази вечер в Плевен, в Арт центъра в Градската градина. Тя съдържа 80 картини и е по повод 80-ата годишнина на художника. 

Експозицията не е ретроспективна. Всички картини в нея са нарисувани от Карло през тази година, отбеляза при откриването кураторът Светла Тончева. Той е подготвил още два пъти по толкова и можем да направим поне още две изложби с негови творби, допълни тя. 

Представени са платна с дунавски пейзажи, натюрморти, портрети. Днес толкова години след неговото детство великата, мистичната, емблематичната река остава в творчеството му и затова спокойно можем да го наречем художникът на беленския Дунав, подчерта Тончева.

Като познавач на творчеството на Карло Вендо тя разказа и за другата голяма любов, която присъства в творбите му – Балкана, който го привлича с един друг вид красота. 

&

Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП. 

Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музиката си за филмите "Междузвездни войни", "Извънземното" и "Индиана Джоунс".

Документалната продукция беше представена при откриването на фестивала на Американския филмов институт в Лос Анджелис на 23 октомври, а на 1 ноември ще бъде излъчен и в платформата "Дисни плюс".

"Музика от Джон Уилямс" проследява кариерата на американския композитор, създал партитурите на много филмови класики - от "Челюсти" през "Хари Потър" до "Списъкът на Шиндлер".

"Това е нещо, което се опитвам да направя от дълго време", казва Лоран Бузеро, френско-американският режисьор, който се запознава с петкратния носител на "Оскар" преди 30 години, по време на един от многото филми на Спилбърг.

"Той винаги

Макар и Джъстин Сун да плати милиони за банан и тиксо, той не е единствен собственик на концепцията. Творбата има още две копия. 

Еманюел Перотeн - френският търговец, който работи с Кателан повече от 30 години, казва, че огромната цена на „Комикът“ е постигната, защото творбата „вече е оформила нашата епоха и ще продължи да вдъхновява дебати и размисли много години, което е отличителен белег на всяко значимо художествено начинание“. Той е убеден, че пътуването на банана „далеч не е приключило“.

Инсталацията „Комик“ разбуни духовете още когато беше представена на изложението „Арт Базел“ в Маями Бийч през 2019 г. Тогава трите издания на творбата бяха продадени за суми между 120 000 и 150 000 долара всяко, което накара „Ню Йорк пост“ да изригне: „Банани! Светът на изкуството е полудял“. Коментарът на вестника към сегашната продажба беше „Кой се смее сега“.

Представянето на „Комик“ на изложение е ключово за известността му. Там го виждат хиляди хора, за разлика от частна галерия.  Малко след като дебютира на изложението в Маями, пърформанс артистът Дейвид Датуна (Дейтуна) допринася за славата му като го сваля от стената и изяжда. След това изпълнението му е повторено и в Сеул от студент. 

Кателан е може би най-известен със 18-каратовата напълно функционираща златна тоалетна, наречена „Америка“, инсталирана в „Гугенхайм“ през 2016 г. Произвeдението, оценено на около 5 до 6 милиона долара, отново влезе в новините през 2019 г. когато беше откраднато от британското имение Бленхайм, където беше изложено. 

Самият Кателан не се определя нито като художник, нито като скулптор.  Неговата специалност е провокирането на въображението, изкуството на концептуалната шега. Инсталацията „Комик“ е характерна за работата му. Реалистична восъчна статуя в реален размер на папа Йоан Павел II, повален от метеор в „Ла Нона Ора“ (Деветият час), например, е със затворени очи във вечен сън. Модел с детски размер на Хитлер, коленичил в молитва, е наречен „Той“. През 1999 г. Кателан залепва с тиксо своя дилър Масимо де Карло на стената за откриването на изложбата му „Перфектен ден“. За творбата „Новеченто“ от 1997 г., Кателан окачва препариран кон на бароков таван. „Ние сме революцията“ от 2000 г. се състои от миниатюрна кукла с образа на художника, окачена на закачалка за дрехи. „Неделя" представлява 64 позлатени панела с вдлъбнатини от изстрели.  Във всяка една от тези творби Кателан показва нестандартен предмет, превръща го в нещо мрачно хумористично и предизвиква към размисъл. През пролетта той нарисува чифт боси стъпала - мръсни и наранени, на стената на венецианския женски затвор на остров Джудека за представянето на Ватикана на Венецианското биенале.

Роденият в Падуа през 1960 г., Маурицио Кателан е един от най-популярните и противоречиви художници в съвременното изкуство. Творбите му са непочтителен коментар за изкуството и институциите. Той използва провокативно материали, предмети и жестове, поставени в галерийни контексти. Така предизвиква ангажираност. Международна известност придобива, когато излага La nona ora (Деветият час) през 1999 г. на Изложението на изкуството в Базел. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врата в дома на художници в Ново село
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
На Коледа земята в Ямбол се тресе под ритъма на мъжкия коледарски буенек
Цветни аспекти
Коледари огласиха Ловеч с празнични наричания
Цветни аспекти
Когато си Дядо Коледа, получаваш стократно повече от радостта (интервю)
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.